У оквиру специјалног програма истраживања COVID-19 Фонда за науку Републике Србије одобрено је финансирање пројекта под називом Survivors of COVID19: variety of immune responses to SARS-CoV-2 in correlation with clinical manifestation. Long term follow up са акронимом V.I.R.U.S..
Носилац пројекта је Медицински факултет Универзитета у Београду, а остали учесници пројекта су: Институт за нуклеарне науке Винча – Институт од националног значаја за Републику Србију, Универзитета у Београду, Биолошки факултет Универзитета у Београду и Институт за биолошка истраживања ”Синиша Станковић” – Институт од националног значаја за Републику Србију, Универзитета у Београду.
проф. др Виолета Михаиловић-Вучинић, Медицински факултет Универзитета у Београду
др Илијана Григоров, Одељење за молекуларну биологију ИБИСС
Мерењем квантитативног нивоа IgM и IgG антитела код преживелих од SARS-CoV-2 и праћењем пацијената који су преживели акутни респираторни дистрес синдром, биће могуће пратити колико дуго антитела опстају након инфекције и утврдити могуће корелације примарне клиничке манифестације и постинфекционог развоја фиброзног ткива у односу на АБО крвне групе. Проценом индикатора хемолизе еритроцита, запаљења и оксидативног стреса у серуму, Пројекат ће тестирати хипотезу да SARS-CoV-2 напада хем, изазивајући рану хипоксију која доводи до респираторног дистреса и поремећаја коагулације крви. Резултати пројекта ће стећи ново разумевање инциденције, развоја и компликација КОВИД-19 болести, дајући препоруке о будућој вакцинацији против КОВИД-19 и критеријуме за процену да ли особа са одговором на антитела може послужити као реконвалесцентни донор плазме.Уколико се хипотеза о дејству вируса на хемоглобин покаже тачном, у том случају, резултати Пројекта ће довести до препорука за промену досадашње клиничке праксе у лечењу пацијената са SARS-CoV-2.
ИБИСС користи аналитичке "колачиће" (енг. "cookies") за анализу коришћења сајта у циљу унапређења корисничког искуства, кликом на "Прихватам" дајете сагласност за коришћење колачића.