Сарадницима Одељења за имунологију је у оквиру програма ИДЕЈЕ, Фонда за науку Републике Србије, одобрено финансирање за пројекат у области (био)медицинских наука под називом "Модулација цревних ILC3 агонистом FFAR2 у циљу терапије аутоимунских болести" GUTtoAID. Пројекат ће трајати три године.
Број особа оболелих од аутоимунских болести у савременим друштвима стално расте. Аутоимунске болести утичу на квалитет живота погођених особа и њихових породица и доприносе еконоMSком оптерећењу друштва. Две типичне орган-специфичне аутоимунске болести ће бити испитиване у овом пројекту: дијабетес типа 1 (T1D) и мултипла склероза (MS), код којих су панкреас и централни нервни систем (CNS), респективно, мета аутоимуности. Недавне студије су идентификовале црева као потенцијално место иницијације аутоимунских болести, али и као могућу мету за терапију ових болести. Урођене лимфоидне ћелије типа 3 (ILC3) су укључене у одржавање хомеостазе црева и обликовање локалног имунског одговора, те су посебно интересантне за изучавење у контексту аутоимунских болести. Од посебног је значаја способност ILC3 да стимулишу регулаторне Т ћелије (Treg) као одговор на масне киселине кратког ланца (SCFA). Имајући у виду да је објављено да агонист рецептор SCFA (FFAR2) (Compound-1) селективно промовише имуномодулаторне функције цревних ILC3 код инфламаторне болести црева, претпостављамо да ће Compound-1 ублажити аутоимуност и у животињским моделима T1D (NOD мишеви и дијабетес изазван стрептозотоцином) и MS (експериментални аутоимунски енцефаломијелитис – ЕАЕ). Поред процене утицаја Compound-1 на клиничке манифестације болести, процениће се и његово дејство на имунски одговор у цревима, као и на циљна ткива (панкреас и CNS). Даље, наши прелиминарни налази показују значајно смањење удела подгрупе IL-2+ ILC3 која индукује Treg у цревима током T1D и ЕАЕ. Такође, примећено је смањење експресије IL-22, који је главни цитокин продукован од стране ILC3 укључен у одржавање цревне хомеостазе. Стога ће ова студија бити фокусирана на ILC3 и Treg, као и на улогу IL-22 и IL-2 произведених од стране ILC3 у корисним ефектима изазваним Compound-1 на T1D и ЕАЕ. Резултати студије ће одредити потенцијал Compound-1 да делује на ILC3 како би смањио аутоимуност код T1D и ЕАЕ. Како су T1D и MS, као и већина AID, неизлечиве болести, дугорочни циљ овог пројекта је подстицање клиничког истраживања модулације ILC3 засноване на агонизму FFAR2 за добробит пацијената погођених овим болестима.
Руководилац пројекта: др Ђорђе Миљковић
Сарадници:
др Ивана Стојановић
др Тамара Саксида
др Бојан Јевтић
др Нада Пејновић
др Мирјана Димитријевић
др Миљана Момчиловић
др Сузана Станисављевић
др Неда Ђедовић
др Иван Копривица
Милица Лазаревић
Драгица Гајић
ИБИСС користи аналитичке "колачиће" (енг. "cookies") за анализу коришћења сајта у циљу унапређења корисничког искуства, кликом на "Прихватам" дајете сагласност за коришћење колачића.