Istraživanja u okviru projekta OI173012 se odnose na jedan od ključnih problema populacione i konzervacione biologije - obim i dinamiku promena genetičke i fenotipske varijabilnosti tokom adaptacije i mikroevolucije. Obuhvataju studijе integrisanog odgovora populacija u uslovima prostorne i vremenske promenljivosti sredine, sredinskog i genomskog stresa sa aspekta genetičke i fenotipske varijabilnosti. Usled povezanosti genetičkog diverziteta sa evolutivnim potencijalom populacija, dobijeni podaci o genetičkom i fenotipskom diverzitetu odabranih vrsta daju uvid u njihov potencijal da odgovore na sredinske promene. Jedan aspekt obuhvata istraživanja na vrstama Drosophila i omogućava da se kroz monitoring genetičke strukture prirodnih populacija i kroz njihov adaptivni odgovor u laboratorijskim uslovima, razumeju mehanizmi i adaptivni potencijal varijabilnosti, a rezultati ekstrapoliraju na prirodne populacije onih vrsta koje se ne mogu eksperimentalno gajiti. Drugi pravac istraživanja obuhvata monitoring fenotipske i genetičke varijabilnosti u prirodnim populacijama Syrphidae i Culicidae sa šireg regiona Evrope, radi ustanovljavanja evolutivnog potencijala prostorno i vremenski fragmentisanih vrsta. Istraživanja omogućavaju razumevanje interakcija sredine i genoma, procesa i mehanizama koji utiču na dinamiku genofonda povezanu sa mikroevolucionim procesima i adaptacijom na klimatske promene, zagađenje, fragmentaciju staništa. Istraživanja u okviru projekta OI173012 imaju fundamentalni aspekt u populacionoj biologiji kao i aplikativnost u zaštiti i održanju biodiverziteta.
Деловање сексуалне селекције и улога репродуктивног понашања јединки рода Drosophila у одржавању генетичке варијабилности популација сагледава се кроз истраживања у области генетике понашања. Истраживања разматрају различите срединске и нутритивне ефекте на степен варијабилности квантитативних карактеристика јединки врста Drosophila. Циљ истраживања је да се сагледа интраспецијска варијабилност у успешности у парењу, као и улога величине, облика и симетрије одређених морфолошких особина у одабиру партнера за парење јединки Drosophila melanogaster пореклом са различитих нутритивних супстрата, као и јединки D. subobscura са еколошки различитих станишта. Такође, успешност у парењу је повезана са хемопрофилима различитих линија након анализе кутикуларних угљоводоника (CHC) код D. melangaster.
Један део истраживања подразумева апликативна истраживања у области генетичке токсикологије. Евидентна веза између мутагена и карциногена ставља ово поље истраживања у примарни фокус како медицине, тако и науке о животној средини. Од значаја је и за развој и производњу, првенствено из области хемијске, прехрамбене и фармацеутске индустрије.
академик проф. др Марко Анђелковић, САНУ, руководилац пројекта
Институт за биолошка истраживања "Синиша Станковић", Универзитет у Београду:
Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.
Биолошки факултет, Универзитет у Београду:
др Марија Савић Веселиновић
др Михаило Јелић
др Софија Павковић Лучић
Јелена Трајковић
Природно-математички факултет, Универзитет у Новом Саду:
др Весна Миланков
др Јасмина Лудошки
др Љубинка Француски
Марко Ђуракић
ИБИСС користи аналитичке "колачиће" (енг. "cookies") за анализу коришћења сајта у циљу унапређења корисничког искуства, кликом на "Прихватам" дајете сагласност за коришћење колачића.