Гледајмо у пасуљ, 2023-2024

др Урош Савковић, Одељење за еволуциону биологију

др Сања Будечевић, Одељење за еволуциону биологију

Сажетак

Грађанска наука, укључивање јавности у научно истраживање, има значајну улогу у повећању научне писмености и подстицању демократизације науке. Међутим, пројекти грађанске науке у Србији, посебно оних који се баве биљкама, су ретки. Основни циљ пројекта грађанске науке „Гледајмо у пасуљ“ је сакупљање семена пасуља (Phaseolus vulgaris) са локалних газдинстава, њихова морфолошка карактеризација од стране наставника и ученика из пет средњих школа и генотипизација на Институту за ратарство и повртарство из Новог Сада. Учествовањем у наведеном пројекту ученици средњих школа, локални произвођачи пасуља и шира јавност ће се упознати са значајем очувања агробиодиверзитета за прехрамбену сигурност и одрживу пољопривреду. Додатно, учесници ће сазнати о предностима гајења пасуља за заштиту животне средине, смањење климатских промена и исхрану људи.

Булевар деспота Стефана 142
11108 Београд