#41014 Ћелијска и молекулска основа неуроинфламације: потенцијална циљна места за транслациону медицину и терапију

Истраживања на овом пројекту усмерена су на изучавање ћелијских и молекулских механизама неуроинфламације са намером да се идентификују потенцијални циљни молекули и сигнални путеви. Наш циљ је да се пронађу адекватни терапијски приступи који би допринели санацији неуроинфламације и подстакли регенерацију након оштећења централног нервног система (ЦНС). Тестира се ефикасност неколико потенцијалних терапијских третмана: пуринским нуклеозидним аналозима рибавирином и тиазофурином, хипербаричним кисеоником, Б витаминима (Б1, Б2, Б3, Б6, Б12) у сузбијању штетних и потенцирању корисних инфламаторних механизама. Имајући у виду кључну улогу екстрацелуларних пуринских нуклеотида и нуклеозида у контроли неуродегенеративних процеса и инфламације посебно тежиште је стављено на испитивање регулације њиховог метаболизма и улоге ектонуклеотидаза у тим процесима.

Неуроинфламацијом изазвани процеси патогенезе проучавају се применом ћелијских и молекуларних приступа (ензимских есеја, микродијализе, комбиноване са HPLC и биолуминесцетном детекцијом, RT-PCR, имуноблот и имуноцитохемијска анализа, ELISA, конфокална микроскопија, метода наметнуте волтаже на делићу мембране) и тестова понашања у различитим животињским моделима (повреде мозга, мултипле склерозе: експериментални аутоимунски енцефаломијелитис, купризоном-изазвана демијелинизација), као и in vitro на примарним културама астроцита и микроглије и глијским ћелијским линијама. Посебан циљ пројекта је да се идентификују, окарактеришу и стандардизују потенцијални рани и сензитивни биомаркери неуроинфламације и неуродегенерације, који се могу користити у клиничкој и лабораторијској пракси за дијагнозу и прогнозу стања пацијената са оштећењима ЦНС, као и у процењивању ефикасности примењених терапија. Пројекат чине два потпројекта:

1) Улога пуринергичке сигнализације у акутној и хроничној неуроинфламацији (руководилац проф. Надежда Недељковић)

2) Испитивање потенцијалних терапијских приступа у санацији неуроинфламације и подстицању регенерације након повреде мозга (руководилац др Сања Пековић).

Сарадници на пројекту:

др Мирјана Стојиљковић, руководилац пројекта

др Сања Пековић

др Ирена Лаврња

др Ивана Бјелобаба

др Данијела Савић

др Наташа Тодоровић

др Ана Парабуцки

др Ива Божић

Марија Јовановић

Спољни сарадници:

dr Thomas Herdegen