петак, 10 март 2023 13:48

Зебрица (лат. Danio rerio) као модел у биолошким истраживањима

Предавач: др Маргарета Крачун-Коларевић и др Стоимир Коларевић, Одељење за хидроекологију и заштиту вода, ИБИСС

Време: среда, 22. март 2023. у 13.00

Место: Библиотека ИБИСС

Сажетак

Овим предавањем желимо да истраживачима ИБИСС-а представимо рад новоформираног узгајалишта зебрица. У Србији тренутно постоји неколико институција које користе зебрице у истраживањима. Нашем Институту је 2021. године одобрен упис у Регистар за огледе на животињама за држање, репродукцију и промет зебрица. Исте године, Институт покреће пројекат формирања узгајалишта. На предавању ћемо кроз примере покушати да заинтересованим колегама приближимо модел зебрице у оквиру актуелних истраживачких тема. Дођите да заједно продискутујемо о могућностима за проширење како основних тако и примењених истраживања које пружа новоформирано узгајалиште, као и о плановима за будући развој и унапређење узгајалишта.

Зебрице су препознате као поуздан модел који се користи у различитим биолошким истраживањима још од 1960. године. Једноставно и економично гајење, брза репродукција, релативно кратак период развића и висок регенеративни потенцијал, чини ову врсту нарочито популарном у лабораторијама широм света. Биологија малигних болести, биотехнологија, екотоксикологија, биологија понашања, имунологија, биологија старења, неуробиологија, само су неке од тема у којима овај модел може бити од изузетног значаја.

Булевар деспота Стефана 142
11108 Београд