понедељак, 19 новембар 2018 12:40

Време: 21. 11. 2018. у 14.00

Место: Библиотека ИБИСС

Апстракт:

Број примена за флуоресцентну микроскопију нагло је порастао у последње три деценије, укључујући и две Нобелове награде: прву су 2008. године поделили хемичар и два биолога за клонирање зеленог флуоресцентног протеина и његову примену у визуализовању раста бактерија. Другу, у 2014. години, поделила су три физичара за превазилажење граница светлосне микроскопије, креирањем метода за супер-резолуцију. У овом предавању ћемо дискутовати о феномену сјаја у мраку, базираном на биолуминесценцији и флуоресценцији, и где оне постоје у природи. Затим ћемо причати о томе како се флуоресценција може пренети из врста где се природно јавља у ћелији или животиње које користимо у лабораторији. Покрићемо актуелну употребу флуоресценције у научним и медицинским истраживањима и научне продоре направљене уз помоћ флуоресцентне микроскопије. Коначно, додирнућемо како је флуоресцентна револуција утицала на друштво и дискутовати о етичким питањима генетског инжењеринга чије методе креирају животиње које сијају у мраку. Предавање ће бити одговарајуће за студенте било које природне дисциплине и све оне који воле науку.

Булевар деспота Стефана 142
11108 Београд