dr Danijela Vojnović-Milutinović

Naučni savetnik sam Odeljenja za biohemiju. Diplomirala sam na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, gde sam stekla i zvanje doktora nauka. Tokom svoje profesionalne karijere, bila sam uključena u više nacionalnih i međunarodnih projekata, uključujući projekte Evropske komisije FP6 „Psychobiology of Posttraumatic Stress Disorder” (#INCO-CT-2004-509213, 2004-2008), i projekat Horizon Europe “Strengthening Translational Research for Improved Metabolic Health” (STRIMHealth, #101159400, 2024-2027). koji je trenutno u toku. Od 2011. do 2020. godine bila sam uključena u nastavu za studente doktorskih studija na predmetu Molekularna biologija ćelije II Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Moj naučni rad je vezan za molekularnu endokrinologiju, sa fokusom na signalne puteve steroidnih hormona, posebno glukokortikoida, u različitim patofiziološkim stanjima vezanim za metaboličke poremećaje, gojaznost, insulinsku rezistenciju, sindrom policističnih jajnika (PCOS) i posttraumatski stresni poremećaj (PTSP). Posebno me interesuje patofiziologija PCOS, odnosno molekularni mehanizmi koji se nalaze u osnovi začaranog kruga koji se uspostavlja između viška androgena, gojaznosti i insulinske rezistencije u ovom sindromu. Zbog toga sam većinu svojih istraživanja posvetila rasvetljavanju signalnih puteva ovih metaboličkih poremećaja u masnom tkivu, mišićima i jetri animalnog modela PCOS. Dugoročno, moj cilj je da identifikujem potencijalne mesta delovanja za terapiju viška androgena i njegovih metaboličkih posledica u PCOS.

Trenutno sam član Naučnog odbora Evropskog endokrinološkog društva. Takođe sam pomoćnik urednika u časopisu „Journal of Endocrinological Investigation“, i član uređivačkog odbora časopisa „Hormones: International Journal of Endocrinology and Metabolism“. Pored ovoga, u okviru Međunarodne komisije za zaštitu reke Dunav član sam tima iz Srbije za program Zajedničko istraživanje Dunava 5, čiji zadatak je praćenje DNK iz životne sredine (eDNK). Pored navedenog, član sam Tima za transfer znanja i tehnologije u IBISS-u, gde nam je zadatak da prepoznamo koji rezultati dobijeni iz različitih oblasti istraživanja na Institutu mogu dobiti neki oblik zaštite intelektualne svojine i kasnije biti prevedeni u proizvod ili uslugu.