понедељак, 19 децембар 2022 12:22

Тренинг школа експерименталне еволуције

Истраживачи у оквиру пројекта ЕЛЕВАТЕ финансираног од стране Фонда за науку Републике Србије, Програм ИДЕЈЕ, реализовали су своју прву тренинг школу експерименталне еволуције.

15. и 16. децембра 2022. ИБИСС је угостио студенте Биолошког факултета, Универзитет у Београду и ПМФ, Универзитет у Новом Саду. Двадесет студената добило је јединствену прилику да се на тренинг школи експерименталне еволуције упознају са савременим приступима у еволуционо-биолошким истраживањима и да овладају вештинама које ће им помоћи у будућем раду.

Тренинг школа експерименталне еволуције имала је за циљ да студентима представи разноврсност и примену експерименталне еволуције у истраживачком раду и да кроз практичан рад покаже на који начин је могуће формулисати истраживачку идеју применом експерименталне еволуције.

Сарадници на ЕЛЕВАТЕ пројекту полазницима тренинг школе омогућили су:

1. упознавање са теоријским основама експерименталне еволуције као методолошког приступа у савременим биолошким истраживањима
  2. упознавање са истраживањима на пасуљевом жишку и резултатима примене експерименталне еволуције на овом модел организму
  3. вежбе дизајнирања експеримената применом експерименталне еволуције и формулације истраживачког питања

Тренинг школу су реализовали:

др Мирко Ђорђевић, научни сарадник, Одељење за еволуциону биологију, ИБИСС

др Сања Будечевић, научни сарадник, Одељење за еволуциону биологију, ИБИСС

др Урош Савковић, научни сарадник, Одељење за еволуциону биологију, ИБИСС

Леа Влајнић, асистент, Биолошки факултет, Универзитет у Београду

проф. др Биљана Стојковић, редовни професор, Биолошки факултет, Универзитет у Београду

Програм тренинг школе можете преузети овде.

Слике са догађаја можете видети овде.

Булевар деспота Стефана 142
11108 Београд