понедељак, 15 мај 2023 14:31

др Андреа Бáбеловá, руководилац одељења за нанобиологију САС (Словачка) је посетила ИБИСС

Одељење за физиологију биљака ИБИСС и Институт за онкологију и радиологију Србије су 10. маја угостили др Андреу Бáбелову, руководиоца Одељења за нанобиологију Института за Онкологију, Центра за биомедицинска истраживања Словачке академије наука у Братислави, Словачка.

Poseta Andree  BabeloveДр Бáбелова је током предавања, које је одржано у библиотеци ИБИСС-а, говорила о коришћењу нанобиологије у истраживању лекова. Применом лека уз коришћење нанобиологије било би могуће циљано деловање лека на ћелије тумора. Оваква употреба лекова би спречила угрожавање других органа и здравих ткива чиме би се смањила токсичност и нежељени ефекти повезани са традиционалном хемотерапијом. Посета др Бáбелове је део континуираних напора ИБИСС да доводи водеће истраживаче из целог света да поделе своја истраживања са локалном научном заједницом. Институт се нада да ће овакви догађаји подстаћи сарадњу и покренути нове идеје које ће омогућити научни напредак у Србији и шире.

Булевар деспота Стефана 142
11108 Београд