dr Ana Đorđević

Od 2019. godine sam naučni savetnik i rukovodilac Odeljenja za biohemiju Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ u kome sam zaposlena od 2011. godine. U periodu od 2006. do 2010. godine bila sam zaposlena u Institutu za nuklearne nauke „Vinča“ gde sam uradila eksperimentalni deo svoje doktorske disertacije. Doktorirala sam 2010. godine na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, gde sam 2005. godine završila osnovne studije na smeru molekularna biologija i fiziologija. Učestvovala sam u više domaćih i međunarodnih projekata, od kojih je najnoviji Twinning projekat „Strengthening Translational Research for Improved Metabolic Health” (STRIMHealth) (#101159400, 2024-2027). Bila sam rukovodilac nacionalnog projekta „Uloga steroidnih hormona u neuroendokrinoj adaptaciji na stres i patofiziologija metaboličkog sindroma – molekularni mehanizmi i kliničke implikacije“ (III41009). Na početku svoje istraživačke karijere bavila sam se biologijom stresa, a u poslednjih 10 godina moja istraživanja su i dalje u oblasti molekularne endokrinologije, ali su fokusirana na metaboličke poremećaje izazvane ishranom kao što su dijabetes tipa 2 i gojaznost. Posebno me zanima uloga crevne mikrobiote u razvoju i lečenju gojaznosti, a svoja najnovija istraživanja sam usmerila ka manipulaciji mikrobiote probioticima nove generacije i bioaktivnim ekstraktima izolovanim iz biljaka, sa idejom da se u bliskoj budućnosti ponude primenljiva rešenja za lečenje gojaznosti i pridruženih metaboličkih poremećaja. Dobitnica sam stipendije „Pokreni se za nauku“ 2016. godine. Od 2011. godine sam angažovana kao predavač na osnovnim i doktorskim studijama na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Autor sam univerzitetskog udžbenika i dva udžbenika biologije za osnovnu školu. Od 2023. godine sam potpredsednica Srpskog društva za molekularnu biologiju, a od 2015. do 2023. godine bila sam predsednica Upravnog odbora Društva. Tokom pandemije COVID-19 bila sam vođa tima u Nacionalnoj laboratoriji za molekularnu detekciju infektivnih agensa „Vatreno oko“ u Beogradu. U slobodno vreme ilustrujem naučne knjige.