dr Ana Teofilović

Dr Ana Teofilović je završila osnovne akademske studije 2010. godine na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, smer Molekularna biologija i fiziologija. Diplomski rad je uradila u Laboratoriji za medicinsku genetiku Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta „Dr Vukan Čupić“. Doktorsku disertaciju je odbranila 2014. godine na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Eksperimentalni deo doktorske teze je uradila na Odeljenju za biohemiju Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ – Instituta od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju na kome je zaposlena od 2011. godine. Njen dosadašnji naučni rad se odnosi na ispitivanje energetskog metabolizma i inflamacije u metabolički aktivnim tkivima pacova hranjenih fruktozom i izlaganih stresu, sa posebnim osvrtom na ulogu glukokortikoidnih hormona u regulaciji navedenih procesa. Trenutno se bavi ispitivanjem uticaja dijetetskih suplemenata i crevne mikrobiote na signalne puteve i metaboličke procese u animalnim modelima gojaznosti i metaboličkog sindroma. Do sada je objavila preko 20 radova u vrhunskim međunarodnim časopisima i imala je preko 30 saopštenja na naučnim skupovima. Učestvovala je na jednom nacionalnom projktu (ev. br. III41009) i na dva međunarodna projekata (SCOPES JRP: IZ73ZO_152331; HORIZON-WIDERA-2023-ACCESS-02-01: 101159400). Bila je mentor u izradi dve master teze koje su odbranjene na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu i trenutno rukovodi izradom jedne doktorske teze. Dobitnica je stipendije Evropskog endokrinološkog društva za pohađanje Letnje škole endokrinologije u Bregenzu. Učestvovala je u organizaciji naučnih skupova, obrazovnih programa i sajmova nauke. Članica je Srpskog društva za molekularnu biologiju i Biohemijskog društva Srbije.