dr Jelena Brkljačić

SCOPUS ID: 54420835400

Obrazovanje:

2011: Doktor bioloških nauka. Biološki fakultet, smer Biohemija, Univerzitet u Beogradu, Beograd, Srbija
2004: Magistar bioloških nauka. Biološki fakultet, studijski program Molekularna biologija i biohemija, Univerzitet u Beogradu, Beograd, Srbija
2000: Diplomirani biohemičar, Hemijski fakultet, smer Biohemija, Univerzitet u Beogradu, Beograd, Srbija

Radno iskustvo:

2001 – Istraživač (Naučni savetnik od 2021.), Odeljenje za biohemiju, Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju (IBISS), Beograd, Srbija
2014-2015: Post-doktorsko usavršavanje na Programu za molekularnu endokrinologiju, Institut za biologiju, medicinsku hemiju i biotehnologiju, National Hellenic Research Foundation, Atina, Grčka

Polje istraživanja:

Efekti savremenog načina života koji karakterišе stalna izloženost stresorima i nezdrave navike u ishrani, na metabolizаm lipida i glukoze, inflamatorni i redoks status.
Blagotvorni efekti voća i prirodnih proizvoda na poboljšanje metaboličnih poremećaja izazvanih nepravilnom ishranom.
Signalni put glukokortikoida u različitim patofiziološkim stanjima (metabolički sindrom, postraumatski stresni poremećaj PTSP, sindrom policističnih jajnika PCOS).

Učešće na projektima:

a) Međunarodni
• 2024- Strengthening Translational Research for Improved Metabolic Health (Twinning - European Commission)
• 2013-2017: Interactions between stress and dietary fructose in the development of the metabolic syndrome: role of glucocorticoids (SCOPES, Swiss National Science Foundation)
• 2004-2008: Psychobiology of Posttraumatic Stress Disorder (FP6, European Comission)

b) Nacionalni
• Trenutno angažovana u programu rada IBISS koji finansira Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.
• 2011-2019: Uloga steroidnih hormona u neuroendokrinoj adaptaciji na stres i patofiziologiji metaboličkog sindroma – molekularni mehanizmi i kliničke implikacije.
• 2006-2010: Ekspresija i funkcija glukokortikoidnog receptora i proteina toplotnog stresa u patofiziološkim stanjima i stresu.
• 2002-2005: Modulacija funkcije glukokortikoidnog receptora u toku ćelijskog odgovora na stres.

Članstvo u naučnim udruženjima:

• Srpsko biohemijsko društvo
• Srpsko društvo za molekularnu biologiju
• Srpsko biološko društvo