dr Ljupka Gligorovska

Nakon završetka osnovnih studija Мolekularne biologije (2014), upisala sam doktorske studije na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, na modulu Molekularna biologija eukariota. 2015. godine sam zaposlena kao Istraživač pripravnik na Odeljenju za biohemiju Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković”. Zvanje Istraživač saradnik sam stekla 2017. godine, a 2022. godine sam uspešno odbranila tezu pod nazivom: „Metabolizam lipida i signalni put glukokortikoida u visceralnom masnom tkivu i jetri Mif -/- miševa na režimu ishrane obogaćene fruktozom” u okviru projekta „Uloga steroidnih hormona u neuroendokrinoj adaptaciji na stres i patofiziologiji metaboličkog sindroma - molekularni mehanizmi i kliničke implikacije“, koji je finansiran od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije. Kao učesnica na međunarodnom projektu pod nazivom „Interaction between stress and dietary fructose in the development of the metabolic syndrome: role of glucocorticoids" (SCOPES projekat, Swiss National Science Foundation, 2015-2017) bila sam angažovana u realizaciji eksperimenata, čiji je cilj rasvetljavanje kombinovanih efekata hroničnog stresa i ishrane bogate fruktozom na razvoj metaboličkog sindroma i dijabetesa tipa 2 kod mužjaka i ženki pacova. Kao naučni saradnik (od 2023. godine), nastavila sam svoja istraživanja ispitujući efekte probiotskih bakterija na gubitak težine i poboljšanje metaboličkih parametara, kao i anti-inflamatorne i anti-oksidativne efekte ekstrakta šafrana na animalnom modelu gojaznog miša hranjenog komercijalnom hranom obogaćenom mastima.

Dobitnica sam stipendije European Society of Endocrinology za učešće na Programu za mlade naučnike u okviru 27. FAOBMB i 44. MSBMB konferencije, koja se održala 2019. godine u Kuala Lumpuru u Maleziji. Aktivno sam uključena u brojne manifestacije koje imaju za cilj da popularizuju nauku (Noć istraživača, Sajam nauke, Otvorena vrata IBISS-a). Članica sam Srpskog društva za molekularnu biologiju, Srpskog biohemijskog društva i Društva za neuronauke Srbije.