dr Nataša Veličković

Dr Nataša Veličković je rođena 04. 11. 1971. u Beogradu. Osnovne studije je završila na Biološkom fakultetu, Univerziteta u Beogradu, 1996. godine. Magistarske i doktorske studije je završila na Biološkom fakultetu, Univerziteta u Beogradu, 2001. i 2009. godine. Od 1996. do 2010. godine je zaposlena u Institutu za nuklearne nauke “Vinča”, gde je i odbranila doktorsku tezu. Od 2010. godine je zaposlena na Institutu za biološka istraživanja “Siniša Stanković” na Odeljenju za biohemiju. Osnovna problematika istraživanja dr Veličković je ispitivanje patofizioloških promena energetskog metabolizma u animalnim modelima metaboličkog sindroma i u pacijentima sa masnom bolesti jetre povezane sa metaboličkom disfunkcijom (MASLD), sa fokusom na poremećaje lipidnog i glukoznog metabolizma u masnom tkivu i jetri. Glavne istraživačke teme su karakterizacija animalnih modela metaboličkog sindroma, ispitivanje molekularnih mehanizama poremećaja lipidnog metabolizma, inflamacije i insulinske osetljivosti u masnom tkivu i jetri, ispitivanje profila lipida i metabolita u uzorcima pacijenata sa MASLD, proučavanje uloge mikrobiote u metaboličkim poremećajima vezanih za prekomernu kalorijsku ishranu i MASLD. Poseban fokus istraživanja je na ispitivanju uloge glukokortikoidnih hormona na metaboličke poremećaje u gojaznosti i bolesti masne jetre. U cilju usavršavanja, dr Veličković je boravila dve nedelje na Odeljenju za fiziologiju Univerziteta u Lozani, Lozana, Švajcarska (2017. godina). Dr Veličković je dobitnik stipendije Ministarstva za nauku i zaštitu prirodne sredine Republike Srbija za uspešan magistarski rad (1996-1997 godine), dobitnik nagrade Ministarstva za nauku i zaštitu prirodne sredine Republike Srbija za izvanredan doprinos nauci (2003. godine), dobitnik stipendija Internacionalne organizacije za istraživanje mozga (IBRO) (2003), CASCADE mreže izuzetnosti (2005) i FEBS društva (2009) za učešće u različitim radionicama i kongresima. Učesnik je na zajedničkom istraživačkom projektu Srbije i Švajcarske (broj projekta IZ73Z0_152331). Dr Veličković je koordinator HORIZON-WIDERA-2023-ACCESS-02 Twinning poziva pod nazivom “Strengthening Translational Research for Improved Metabolic Health” (STRIMHealth) (broj projekta 101159400) (2024-2027 godina).