dr Sanja Kovačević

Moja priča na IBISS-u počinje krajem 2011. godine, kada sam završila osnovne studije molekularne biologije na Univerzitetu u Beogradu – Biološkom fakultetu (2007–2010) i bila na polovini dvogodišnjih master studija na istom programu (2010–2012). Pridružila sam se Odeljenju za biohemiju kao istraživač pripravnik radi izrade eksperimentalnog dela master radа. 2013. godine sam zaposlena kao istraživač saradnik na Odeljenju za biohemiju gde sam radila istraživanja u okviru doktorskih studija (2012–2017, Univerzitet u Beogradu–Biološki fakultet) i uspešno odbranila tezu pod nazivom: Razvoj metaboličkog sindroma izazvanog kombinacijom stresa i ishrane obogaćene fruktozom – doprinos glukokortikoida u visceralnom masnom tkivu i hipotalamusu ženke pacova. Svoja istraživanja sam nastavila (kao viši naučni saradnik od 2023.god) istražujući molekularne mehanizme i interakcije organa koji dovode do razvoja metaboličkog sindroma i dijabetesa tipa 2 kod oba pola, kao posledicu savremenog načina života koji karakteriše svakodnevna izloženost stresu i povećan unos kalorične hrane bogate fruktozom. Pored toga, posvećena sam analizi i razjašnjavanju uloge mikrobiote u metaboličkim poremećajima i efikasnom gubitku težine.

Kroz godine uspostavila sam međunarodne saradnje sa Univerzitetom u Lozani (eng. SCOPES projekat, 2014–2017), Danskom akademijom za dijabetes i endokinologiju (doktorski kurs, 2014), laboratorijom za sistemsku i kompjutersku biologiju Memorijalnog centra za istraživanje raka „Sloun Ketering” (eng. MSKCC), Njujork (tri meseca postdoktorske obuke, 2022) i Univerzitetima u Amsterdamu, Lisabonu i Orebru (eng. Horizon-Tvinning projekat „STRIMHealth”, 2024–2027). Učestvovala sam u edukaciji studenata kao saradnik u nastavi na Univerzitetu u Beogradu – Biološkom fakultetu (2012–2016) i kao mentor u izradi doktorske disertacije (2019–2023). Aktivno sam uključena u popularizaciju nauke kroz Noć istraživača, Sajam nauke, Otvorena Vrata IBISS-a. Član sam Srpskog biohemijskog društva, Srpskog društva za molekularnu biologiju, Društva za neuronauke Srbije, Danske akademije za dijabetes i endokinologiju.