dr Branko Filipović

Scopus

Autor je ili koautor preko 90 recenziranih naučnih radova. Učestvovao je kao mentor ili član komisije u odbrani doktorskih i master teza.

Predmet istraživanja:

Istraživanje dr Branka Filipovića usmereno je na proučavanje fenomenologije starenja kod muškaraca i korektivnu primenu steroidnih i peptidnih hormona, kao i biljnih polifenola, sa akcentom na homeostazu kostiju i funkciju C-ćelija štitaste koje proizvode kalcitonin. Najnovija istraživanja su fokusirana na istraživanje efekata tretmana inkretinom u kombinaciji sa treningom snage i izdržljivosti na mišićno-skeletni sistem sredovečnih pacova.

Obrazovanje:

Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu, Beograd, Srbija
• Doktor bioloških nauka, Biološki fakultet, 2008.
• Magistar bioloških nauka, Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu, 2003.
• Diplomirani biolog, Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu, 1996.

Pohvale i nagrade:

• Najviše rangirani naučnik (A1 kategorija), Ministarstvo nauke, tehnologije i inovacija, Republika Srbija, 2011 - 2024.

Naučnoistraživačka delatnost:

• Trenutno angažovan u programu rada IBISS (broj ugovora 451-03-66/2024-143200007) koji finansira Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.
• 2011 - 2020. Projekat 173009OI: „Odgovor neuroendokrinog sistema pacova na odabrane biljne ekstrakte, fitoestrogene, steroidne i peptidne hormone“, finansiran od strane Ministarstva prosvete nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.
• 2006 - 2010. Projekat 143007B: „Uticaj fitoestrogena, steroidnih i peptidnih hormona na ćelije neuroendokrinog sistema“, finansiran od strane Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.
• 2001 - 2005. Projekat 1710: „Morfofunkcionalna ispitivanja efekata hormona na neuroendokrini sistem tokom životnog ciklusa“, finansiran od strane Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.
• 1998 – 2000. Project 03E17: Citološka ispitivanja uloge hormona u regulaciji funkcija neuroendokrinog sistema“, finansiran od strane Ministarstva za nauku i tehnologiju Republike Srbije.

Profesionalno članstvo:

• Evropsko endokrinološko društvo (ESE)
• Srpsko biološko društvo