dr Nataša Ristić

Diplomirani biolog (2001)

Naučna zvanja:

2022-do danas: Naučni savetnik, Odeljenje za citologiju, IBISS, Beograd, Srbija
2017-2022: Viši naučni saradnik, Odeljenje za citologiju, IBISS, Beograd, Srbija
2013-2017: Naučni saradnik, Odeljenje za citologiju, IBISS, Beograd, Srbija

Istraživačko polje:

Oblast eksperimentalne i teorijske endokrinologije sa fokusom na razvojno programiranje reproduktivnog sistema ženki i mužjaka pacova uz primenu savremenih eksperimentalnih pristupa iz oblasti mikroskopije i stereologije. Analiza hipofize, jajnika i testisa od fetalnog do adultnog perioda života primenom stereoloških i morfometrijskih metoda jedinstven je pristup i zlatni standard u proučavanju morfoloških promena nastalih tokom razvića i/ili kao posledica prenatalnih tretmana.

Publikacije:

141 publikacija: 70 radova objavljenih u međunarodnim i domaćim časopisima
71 saopštenje na međunarodnim i domaćim kongresima

Citati
(bez autocitata): SCOPUS (453, h index 13)

Projekti :

• Projekat br. 1710 (IBISS): „Morfofunkcionalna ispitivanja efekata hormona na neuroendokrini sistem tokom životnog ciklusa“
• Projekat br. 143007B (IBISS): „Uticaj fitoestrogena, steroidnih i peptidnih hormona na ćelije neuroendokrinog sistema“.
• Projekat br. 173009 (IBISS) „Odgovor neuroendokrinog sistema pacova na odabrane biljne ekstrakte, fitoestrogene, steroidne i peptidne hormone“
• Trenutno angažovana u programu rada IBISS (broj ugovora 451-03-66/2024-143200007) koji finansira Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Србије.

Članstvo u naučnim udruženjima:

• Evropsko društvo za mikroskopiju
• Srpsko društvo za mikroskopiju