dr Svetlana Trifunović

Svetlana Trifunović je zaposlena u odeljenju za citologiju, Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković“(IBISS), Instituta od Nacionalnog značaja, Republike Srbije, Univerziteta u Beogradu od marta 2003. Dr Svetlana Trifunović je stekla zvanje Naučni savetnik marta 2022. Pre toga je od 2017. do 2022. godine bila u zvanju Viši naučni saradnik; od 2013. do 2017. godine, Naučni saradnik; od 2009 do 2013. godine, Istraživač saradnik. Doktorsku disertaciju pod naslovom „Odgovor hipotalamus-hipofiznog sistema pacova na sojine izoflavone: morfofunkcionalna studija“ odbranila je jula 2012. godine.

Tokom svoje naučne karijere bila je uključena u tri projekta koja je finansiralo Ministarstvo nauke Republike Srbije. Svetlana Trifunović je trenutno angažovana u programu rada IBISS-a (broj ugovora 451-03-66/2024-143200007) koji finansira Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.

Dvadeset godina se bavi istraživanjem neuroendokrinog sistema. Njena istraživanja su usmerena na ispitivanje uticaja različitih supstanci (prirodnih ili sintetičkih, hormona ili supstanci sličnih hormonima) na endokrine žlezde i mozak. Njeno najnovije istraživanje fokusirano je na vezu između fizičkog vežbanja, starenja i endokrinog zdravlja. Autor je ili koautor više od 90 istraživačkih radova.

Aktivna je i kao učesnik i/ili koordinator u raznim projektima koji promovišu nauku.