dr Vladimir Ajdžanović

Doktorat bioloških nauka (prosečna ocena na doktorskim studijama 10/10), Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu, 2009.

Doktorske studije (smer Animalna i humana fiziologija, modul Eksperimentalna endokrinologija) upisane na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, školske 2006. /2007.

Škola rezervnih oficira (atomsko-biološko-hemijska odbrana, ABHO), Vojna akademija Beograd - Kruševac, 2004.

Osnovne studije, Molekularna biologija i fiziologija (smer Eksperimentalna biomedicina) (prosečna ocena na osnovnim studijama 9.34/10), Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu, 2003.

Istraživanja dr Vladimira Ajdžanovića, naučnog savetnika, su pozicionirana unutar tri koordinate, i to fenomenologije starenja, korišćenja eksperimentalnih pacovskih modela oba pola i primene sintetskih steroida ili polifenola prirodnog porekla kao potencijalnih terapeutika različitih simptoma starenja. U opsegu od ćelijske morfofiziologije do nivoa endokrinog sistema je definisan kontekst elaboracije tretmanima izazvanih efekata. Hipofizno-adrenokortikalni sistem i prostata starih mužjaka, nakom primene bioaktiva biljnog porekla, su u fokusu njegovog istraživačkog interesovanja. Dr Ajdžanović prevashodno primenjuje strukturalni pristup, što podrazumeva korišćenje metoda moderne analitičke i kvantitativne histologije, te mikroskopske anatomije, u svom radu. Takođe, inovativna, utemeljena i argumentovana stanovišta karakterišu njegove teorijske radove u polju biomedicinskih nauka. Naposletku, kreativna misija dr Vladimira Ajdžanovića podrazumeva napore uložene u cilju približavanja nauke i filosofije, pri čemu on posebnu pažnju posvećuje negovanju jezika filosofije u naučnom pisanju.

U Kantovskom maniru, dr Ajdžanović je celu svoju dosadašnju istraživačku karijeru proveo na Odeljenju za citologiju, Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ – Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju (IBISS), Univerzitet u Beogradu. Autor je ili koautor preko 80 naučnih radova objavljenih u recenziranim međunarodnim časopisima. Dr Vladimir Ajdžanović je član Srpskog društva za mitohondrijalnu i slobodno-radikalsku fiziologiju, Društva fiziologa Srbije i Srpskog lekarskog društva.