dr Aleksandar Urošević

Doktorat (Ph.D.), Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu, 2012, osnovne studije (M.Sc., B.Sc.), Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu, 2007. Od 2011. zaposlen je na Institutu za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ – Institutu od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju. Bavi se studijama evolucione morfologije, pre svega evolucije kranijalnog i postkranijalnog skeleta vodozemaca, gmizavaca i pleistocenskih krupnih herbivora. Drugi pravac istraživanja vezan je za studije faunistike, biodiverziteta i konzervacione biologije. Do sada je učestvovao na projektima osnovnih istraživanja finansiranim od strane Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja i inovacije Republike Srbije. Pored toga, učestvuovao je na više nacionalnih i međunarodnih projekata i sarađivao i sa istraživačima van matičnog projekta, uključujući i brojne međunarodne saradnje. Ima autorska poglavlja u Crvenim knjigama faune Srbije I i II (vodozemci i gmizavci). Bio je angažovan kao ekspert na projektima Ekološke mreže Republike Srbije. Učestvovao je u izvođenju nastave na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogadu, za predmete Morfometrija i Specijalni kurs faunistike. Bio je komentor na dve doktorske disertacije. Uvođenjem novih metodoloških pristupa doprineo je razvoju kako evolucione morfologije tako i paleontologije dok je njegov rad na faunistici i biogeografiji u velikoj meri unapredio poznavanje distribucije i diverziteta vodozemaca i gmizavaca u Srbiji.