dr Darka Šešlija Jovanović

Nivoi obrazovanja:
• Doktorat, Ph.D. (Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu, 2005)
• Master, M.Sc. (Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu, 1995)
• Osnovne studije, B.Sc. (Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu, 1993)

Bila sam stipendista Fonda za talente Ministarstva za nauku i tehnologiju Republike Srbije školske 1994/95. godine.

Honorarano sam radila na Katedri za fiziologiju Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Beogradu školske 1994/95. godine kao asistent na vežbama iz predmeta „Biologija sa humanom genetikom”.

Zaposlena sam u Institutu za biološka istraživanja „Siniša Stanković” Univerziteta u Beogradu 1996. godine.

Od početka naučno-istraživačkog rada (diplomskog rada 1993. godine) se bavim eksperimentalnom evolucijom na pasuljevom žišku (Acanthoscelides obtectus) i učestvovala sam u uspostavljanju selekcionih linija na ovoj vrsti insekta.

Trenutno se bavim istraživanjima biljnih jedinjenja koja toksično i repelentno utiču na regulaciju brojnosti populacija štetnih insekata (A. obtectus).

Učestovala sam u realizaciji 2 PhD teze, a nadgledala kao mentor 1 MSc tezu i brojne diplomske radove odbranjene na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Članica sam Srpskog biološkog društva i Entomološkog društva Srbije.

Učestvovala sam u realizaciji projekata:
o „Populacioni i biološki aspekti prirodne selekcije“, 1996 – 2000. godine.
o „Adaptacije u prirodnim i laboratorijskim populacijama“, 2001 – 2005. godine.
o „Fiziološki i evolucioni aspekti stresnog odgovora u prirodnim i laboratorijskim populacijama“, 2006 – 2010. godine.
o „Evolucija u laboratoriji i adaptacije u prirodi“, 2011 – 2020. godine.
o Interni SAIGE projekat Dokaz koncepta „Tim-štit - Bioinsekticid/repelent na bazi kuglica acetata celuloze i timola za zaštitu semena pasulja u skladištima“ 2023/24. godine.
o Dokaz koncepta Fonda za nauku Republike Srbije „NatuRep – Materijali za kontrolisano oslobađanje prirodnih repelenata proizvedenih na ekološko prihvatljiv način“ 2024/25. godine.