dr Mirko Đorđević

Osnovne studije molekularne biologije i fiziologije završio sam 2010. godine, a potom i doktorske studije biologije, modul evoluciona biologija, 2017. godine na Biološkom fakultetu, Univerziteta u Beogradu. Moja istraživačka interesovanja obuhvataju evoluciju starenja i ulogu interakcija mitohondrijskog i jedarnog genoma (mito-jedarne interakcije) u evoluciji osobina životne istorije. U svom radu koristim laboratorijske linije pasuljevog žiška Acanthoscelides obtectus koje su selektovane za ranu reprodukciju/kratak život i kasnu reprodukciju/dug život više od 250 generacija. Trenutni fokus mojih istraživanja predstavljaju polno-specifični efekti mitohondrijskih mutacija na reprodukciju i druge osobine životne istorije, koje nastaju usled evolucionog procesa koji se naziva materinska kletva. Mitohondrijske mutacije koje imaju štetan efekat na mužjake, ali ne i na ženke, mogu biti iskorišćene u razvoju nove metode biokontrole štetnih insekata koja se naziva tehnika trojanskih ženki.

Godine 2013. dobio sam DAAD stipendiju za kraći istraživački boravak u Institutu za genetiku, Univerziteta u Kelnu, u Nemačkoj. Od strane Centra za razvoj liderstva, u okviru programa „Pokreni se za nauku“, tokom 2018. i 2020. godine dobio sam finansiranje za projekte razvoja novih metoda biokontrole štetočina. Trenutno sam član projekta „Experimental evolution approach in developing insect pest control methods ELEVATE“, број 7683961, 2022-2025 u okviru programa Ideje, Fonda za nauku Republike Srbije. Aktivno učestvujem u popularizaciji nauke kao rukovodilac projekta građanske nauke „Opasulji se“ (https://www.opasuljise.rs/) koji je podržan od strane Centra za promociju nauke. Član sam Srpskog evolucionog društva (SED), Evropskog društva za evolucionu biologiju (ESEB) i Evropske asocijacije za građansku nauku (ECSA).