dr Uroš Savković

Osnovne studije završavam na Biološkom fakultetu, Univerziteta u Beogradu 2010. godine nakon kojih upisujem doktorske studije na modulu Evoluciona biologija, Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, koje završavam 2016. godine.

Od samog početka rada na Institutu za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ radim u okviru Odeljenja za evolucionu biologiju. Moj osnovni istraživački pristup u dosadašnjem radu predstavlja eksperimentalna evolucija. Tokom svog rada, najviše pažnje sam posvetio odgovorima populacija pasuljevog žiška (Acanthoscelides obtectus) na dugoročne, transgeneracijske i krotkoročne promene uzrokovane promenom biljke domaćina sa optimalnog domaćina (pasulja) na suboptimalne domaćine (naut ili mungo pasulj). Tom prilikom proučavam razlike na biohemijskom, etološkom, morfološkom i nivou osobina životne istorije. Posebno mi je zanimljivo proučavanje fenotipske plastičnosti i parametara populacionog rasta populacija pasuljevog žiška u izmenjenim uslovima.

U okviru programa Ideje, Fonda za nauku Republike Srbije, rukovodim projektom: „Experimental evolution approach in developing insect pest control methods ELEVATE“, broj 7683961, 2022-2025.

Realizovao sam studijski boravak u Centru za evolucionu biologiju Univerziteta Upsala, Švedska. Jedan sam od organizatora „Trening škole eksperimentalne evolucije“ realizovane na IBISS-u. Bio sam član organizacionog odbora međunarodnog naučnog skupa „EvoKE 2019“ kao i član organizacionog i naučnog odbora međunarodne radionice „Molecular and Phenotypic Evolution: theoretical and practical approaches“ finansiranog od strane European Society for Evolutionary Biology ESEB u okviru poziva Global Training Initiative. Jedan sam od koautora naučno-popularnih izložbi „Od ćelije do domena – evolucija života na Zemlji“ (2018) i „ZooMozgologija“ (2019) kao i brojnih postavki na Festivalu nauke.

Član sam Evropskog duruštva za evolucionu biologiju (ESEB) i sekretar Sprskog evolucionog društva.