dr Marija Tanasković

● Datum i mesto rođenja: 28.04.1982., Beograd
● Oblast istraživanja: populaciona, konzervaciona i kvantitativna genetika

Obrazovanje:
Droktorat iz bioloških nauka (2009-2016), Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu
Ekvivalent master nauka iz biologije (2001-2007), Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu.

Istorija zaposlenja:
o 2011-2015: Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu.
o 2015-danas: Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković“, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerzitet u Beogradu

Odabrani projekti:
o „Dinamika genofonda, genetička i fenotipska varijabilnost populacija u promenjivim uslovima sredine“, osnovno istraživanje OI173012, finansiran od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, 2019, Učesnik projekta.
o „TEMEGENS - The effect of increased concentration of heavy metals in the environment on genetic structure and adaptive processes in natural populations of organisms“ (ugovor br. 03-2019), strateški projekat Srpske akademije nauka i umetnosti, 2019 – 2020, Učesnik projekta.
o „Ekološka i genetička istraživanja populacija Drosophila centralnog Balkana“ finansiran od strane Srpske akademije nauka i umetnosti, 2018-2020, Učesnik projekta.
o “Honey bees of Serbia, wild vs. managed colonies through the eyes of population geneticists (SERBHIWE)“ finansiranog u okviru PROMIS poziva Fonda za nauku Republike Srbije (No. 6066205), 2020-2022., Učesnik projekta.
o „EUROPEAN DROSOPHILA POPULATION GENOMICS“, finansiranog od strane ESEB – Special Topics Network (STN), Učesnik projekta.

Međunarodna naučna saradnja i mobilnost
o DrosEU (http://droseu.net/genetic-of-populations-and-ecogenotoxicology-belgrade-drosophila-group/)

Veštine
o Iskusan istraživač u laboratorijskom i terenskom radu, vešt naučni komunikator