dr Božica Vasiljević

Dr Božica Vasiljević je diplomirala 2008. godine na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, na studijskoj grupi Ekologija i zaštita životne sredine. Doktorske akademske studije upisuje na Institutu za biologiju i ekologiju, Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu. Disertaciju pod nazivom „Bentosne silikatne alge (Bacillariophyta) u proceni ekološkog statusa reka Velike Morave i Save“, odbranila je 2017. godine. Zaposlena je od 2008. godine na Odeljenju za ekologiju i zaštitu voda, IBISS. Naučno-istraživački rad Božice Vasiljević obuhvata ekologiju bentosnih organizama vodenih ekosistema i zaštitu voda, sa užom oblasti istraživanja ekologije i biodiverziteta bentosnih silikatnih algi, kao i razvoj metoda biološkog monitoringa slatkovodnih ekosistema zasnovanih na ovoj grupi organizama. Učestvovala je u realizaciji dva nacionalna, tri međunarodna i velikog broja aplikativnih projekata. Svojom stručnom pomoći doprinela je obukama i konsultacijama u identifikaciji silikatnih algi. Tokom Evropske noći istraživača 2023. godine (HORIZON-MSCA-2022-CITIZENS-01– ReFocuS Art – 101061356) aktivno je učestvovala u promovisanju nauke. Član je Srpskog biološkog društva i Srpskog društva za zaštitu voda.