dr Margareta Kračun Kolarević

Na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu završila sam akademske studije 2011. godine, a doktorske 2017. godine. Tokom doktorata i kasnijeg postdoktorskog rada, integrisala sam koncepte iz eko(geno)toksikologije, genotoksikologije, mikrobiologije slatkovodnih ekosistema i hidroekologije u svoj naučni rad. Primarni fokus mog istraživačkog rada je procena efekata zagađenja u slatkovodnim i morskim ekosistemima pomoću genotoksikoloških metoda gde se kao biomarker najčešće koriti oštećenje DNK molekula, kao i analiza narušavanje kvaliteta akvatičnih ekosistema pomoću mikrobioloških indikatora fekalnog zagađenja primenom kvantitativnih metoda, ali i analizom samog izvora zagađenja MST metodologijom (eng. Microbial Source Tracking). Tokom svoje naučne karijere sarađivala sam sa više nacionalnih i međunarodnih istraživačkih timova, naručito tokom međunarodnih rečnih ekspedicija što je uticalo na moje usavršavanje, kao i na formiranje vredne saradnje sa vrhunskim istraživačima i naučnim institucijama. Deleći isti cilj zaštite životne sredine i održivog korišćenja voda, ove saradnje su mi omogućile da završim obuke iz naprednih genotoksikoloških i mikrobioloških metoda na Medicinskom Univerzitetu u Beču, Tehnološkom Univerzitetu u Beču, Medicinskom Univerzitetu u Gracu, Nacionalnom Institutu za Biologiju (NIB) iz Slovenije, čime sam unapredila svoje profesionalne kapacitete. Tokom 2019. godine završila sam postdoktorsko usavršavanje na NIB-u kao stipendista resornog Ministarstva, a 2022. godine doktorska disertacija u čijoj realizaciji sam učestvovala kao jedan od mentora proglašena je za najbolju disertaciju iz oblasti zaštite životne sredine na univerzitetima u Republici Srbiji (Fondacija „Docent dr Milena Dalmacija“). Član sam Srpskog biološkog društva, Srpskog društva za zaštitu voda, Društva genetičara Srbije, Udruženja mikrobiologa Srbije i European Environmental Mutagenesis and Genomic Society (EEMGS).