dr Nikola Marinković

Dr Nikola Marinković diplomirao je na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu 2013. godine, a zvanje doktora nauka stiče 2020. godine odbranom doktorske disertacije pod nazivom „Taksonomska diferencijacija, diverzitet i distribucija vrsta podreda Erpobdelliformes (Hirudinea; Annelida) na području zapadnog Balkana“ na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Od decembra 2013. godine zaposlen je u IBISS-u, od 2021. nosi zvanje naučni saradnik. Duže od 10 godina učestuvje u istraživanjima zajednica bentosnih akvatičnih beskičmenjaka sa stanovišta njihove upotrebe u oceni kvaliteta vodenih ekosistema, odnosno kao indikatora stanja u životnoj sredini; detekciji i praćenju uticaja stranih vrsta; zatim u istraživanjima njihove taksonomije kako putem tradicionalnog morfo-anatomskog pristupa tako i upotrebom molekularno genetičkih metoda. Poseban fokus istraživanja dr Nikola Marinković je usmerio na pijavice (Hirudinea), a pre svega na slobodnoživeće predstavnike uz grupe Erpobdelliformes problematiku njihove taksonomije ali i ekologije ove nedovoljno istražene grupe predatora. Tokom karijere bio je učesnik više nacionalnih projekata i jednog projekta bilateralne saradnje. Uzeo je učešće na FP7 projektu „Globaqua“. Član je nacionalnog tima Srbije koji je učestvovao u realizaciji čevrtog združenog istraživanja reke Dunav (JDS4). Tokom istraživačke karijere učestvovao je u pisanju 54 naučne publikacije. Učestvovao je u promociji nauke tokom Evropske noći istraživača u okviru projekta "The Road to Friday of Science - ReFocuS 3.0", koji finansira Evropska komisija u okviru "Horizon 2020" – Program za istraživačke i inovacione aktivnosti, potprograma "Maria Sklodovska Curie". Dugogodišnji je član Srpskog biološkog društva i Srpskog društva za zaštitu voda.