dr Stoimir Kolarević

Dr Stoimir Kolarević je rođen 30.07.1984. godine u Sisku, Republika Hrvatska. Osnovne studije Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, studijska grupa Biologija, upisao je školske 2002/03, a diplomirao 2009. godine. Školske 2009/10 godine upisao je doktorske studije na Biološkom fakultetu, modul Mikrobiologija koje je završio 2014. godine. Naučnu karijeru započeo je na Katedri za mikrobiologiju Biološkog fakulteta 2011. godine. Od 01.01.2020. zaposlen je u zvanju viši naučni saradnik u Odeljenju za hidrekologiju i zaštitu voda IBISS-a. Naučno-istraživačka delatnost dr Kolarevića je fokusirana na oblasti mikrobiologije i eko/geno-toksikologije. Dr Kolarević se bavi uticajem otpadnih voda na kvalitet površinskih voda, kao i na organizme koji naseljavaju slatkovodne i morske ekosisteme, sa fokusom na eko/geno-toksikološke analize. Od 2024. godine dr Kolarević vrši funkciju potpredsednika Sekcije za mutagenezu i genotoksikologiju Društva genetičara Srbije i predstavnik je Srbije u društvu European Environmental Mutagenesis and Genomic Society (EEMGS). Od 2014. godine učestvuje u radu stručne grupe Monitoring and Assessment Expert Group (MAЕG) Međunarodne komisije za zaštitu reke Dunav. Dobitnik je nagrade za najbolju usmenu prezentaciju na skupu međunarodnog značaja ,,The 14th International Comet Assay Workshop & 50th Environmental Mutagenesis and Genomics Society meetingˮ (Mastriht, Holandija, 2022. godine) za predavanje ,,Application of comet assay in aquatic organisms – summary and lessons learned in past 10 years of field researchˮ. Takođe, dobitnik je prestižne FEMS stipendije za postdoktorsko usavršavanje (,,Federation of European Microbiology Societies FEMS-GO Research and training grantˮ) koje je realizovao tokom 2019. godine u Nacionalnom institutu za biologiju u Ljubljani (Slovenija).