dr Đorđe Miljković

Đorđe Miljković je naučni savetnik (od 2008.) Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković“, Univerziteta u Beogradu, gde je rukovodilac Odeljenja za imunologiju (imenovan 2015.) i rukovodilac Grupe za Nueroimunologiju (od 2010.). Doktorirao je imunologiju na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu 2002. Njegov glavni istraživački interes je autoimunost, a posebno multipla skleroza. Njegove trenutne linije istraživanja uključuju imunske ćelije creva i njihovu ulogu u autoimunosti, tolerogene dendritske ćelije u lečenju autoimunosti, fiziološku i farmakološku modulaciju autoimunosti.

Prošli i tekući projekti:
• Ćelijski i molekulski mehanizmi oporavka pacova od eksperimentalnog autoimunskog encefalomijelitisa
• Karakterizacija mehanizama ćelijske smrti u centralnom nervnom sistemu pacova obolelih od eksperimentalnog autoimunskog encefalomijelitisa
• Transfer mikrobiote creva ljudi u cilju ispitivanja njene uloge u patogenezi autoimunosti centralnog nervnog sistema
• Uloga crevne mikrobiote i imunskih ćelija creva u autoimunosti usmerenoj na CNS izazvanoj kod pacova bez upotrebe kompletnog Frojndovog adjuvansa
• Modulacija crevnih ILC3 agonistom FFAR2 za lečenje autoimunskih bolesti