dr Ivana Stojanović

Ivana Stojanović je završila je osnovne studije Molekularna biologija i fiziologija na Biološkom fakultetu, Univerziteta u Beogradu 2001. godine. Doktorske studije na istom fakultetu završila je 2004. godine. Od 2001. godine zaposlena je na Institutu za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ Institutu od nacionalnog značaja sa Republiku Srbiju (IBISS) na Univerzitetu u Beogradu, Beograd, Srbija. Ima zvanje naučni savetnik. Učestvovala je u tri nacionalna projekta finansiranim od strane Ministarstva za prosvetu, nauku i tehnološki razvoj, dva finansirana od strane Fonda za nauku Republike Srbije, jednom Inovacionom projektu i četiri međunarodna projekta. Dr Stojanović je vodila tri projekta: „Uloga faktora inhibicije migracije makrofaga u apoptozi beta ćelija i patogenezi dijabetesa tipa 2“ finansiranom od strane EFSD/AstraZeneka Nagrade za mlade istraživače (2007-2009), „Proizvodnja T regulatornih limfocita specifičnih za insulin za terapiju dijabetesa tipa 1“, finansiranom od strane Jakoka Porodične Fondacije (SAD) (2016-2017), Program saradnje srpske nauke sa dijasporom finansiran od strane Fonda za nauku Republike Srbije (2020-2022). Dr Stojanović je rukovodila izradom 7 master rada i 3 doktorske disertacije. Takođe je uključena u nastavnu aktivnost na programu doktorskih studija na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Trenutno je dr Stojanović rukovodilac Grupe za izučavanje dijabetesa u okviru Odeljenja za imunologiju, IBISS, koja se bavi ispitivanjem osnovnih mehanizama razvoja dijabetesa tipa 1 i mogućnosti modulacije ove bolesti primenom inovativnih terapijskih pristupa. Njena istraživanja uključuju modulaciju ILC3 i regulatornih T limfocita preko receptora AHR i FFAR2, primenu mezenhimskih matičnih ćelija i primenu jedinjenja poreklom iz biljaka u cilju terapije dijabetesa tipe 1 koristeći model na mišu. Dr Stojanović je koautor 76 originalna rada u kategorisanim internacionalnim časopisima i 2 poglavlja u knjigama. Ima h-indeks 24 i ukupni broj citata (bez autocitata) veći je od 1900.