dr Tamara Krajnović

Tamara Krajnović je zaposlena u Odeljenju za imunologiju od 2014. godine. Diplomirala je osnovne studije na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu 2013. godine i stekla zvanje Diplomirani molekularni biolog i fiziolog – ekvivalent masteru. Titulu doktora bioloških nauka na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, na modulu Molekularna onkologija, stekla je 2021. godine. Iste godine dobila je nagradu Fondacije „Goran Ljubijankić“ za najbolju doktorsku disertaciju iz oblasti molekularne biologije. Kao student na razmeni u okviru 3 bilateralna DAAD projekta sa Nemačkom (2014-2018), boravila je 5 puta po mesec dana na Lajbnic Institutu za biljnu biohemiju Martin-Luter-Univerziteta u Haleu. U okviru Erasmus+ internacionalnog projekta za visoko obrazovane studente i osoblje, 2018. godine je boravila na Saksonskom inkubatoru za kliničku translaciju Univerziteta u Lajpcigu. Bila je učesnik nacionalnog projekta (2014-2019), bilateralnog projekta sa Republikom Kinom (2018-2021) i tri projekta sa industrijom (2019-2023). Vođa je radnog paketa na projektu ADVANCED sponzorisanog od strane programa Prizma Fonda za nauku Republike Srbije (2024-2027). Aktivan je član Srpskog društva istraživača raka (SDIR), Evropskog udruženje za istraživanje raka (EARC), Srpskog društva za molekularnu biologiju (MolBioS), Društva imunologa Srbije (DIS), Evropske federacije imunoloških društava (EFIS), Kluba mladih imunologa Srbije (KMIS), Mladi evropske federacije imunoloških društava (yEFIS), Srpskog društva za imunologiju, molekulsku onkologiju i regenerativnu medicinu (SDIOR), Biohemijskog društva Srbije (BDS) i Srpskog društva za mitohondrijalnu i slobodno-radikalsku fiziologiju (SDMSRF). Njena istraživačka interesovanja tiču se oblasti eksperimentalne onkologije i tumorske imunologije, ispitivanja efikasnosti potencijalno novih terapeutika prirodnog i sintetskog porekla ili njihovih modifikacija u tretmanu različitih animalnih i humanih tumorskih i/ili transformisanih ćelijskih linija in vitro, ili tumorskih animalnih modela in vivo, proučavanja različitih aspekata imuno- i hemiosenzitizacije maligne ćelije, izučavanja molekularnih mehanizama uključenih u regulaciju kancera i signalnih puteva koji posreduje u kancerogenezi, evaluacije antitumorskog potencijala novodizajniranih i modifikovanih formi konvencionalnih hemioterapeutika i primene nanotehnologije u dizajniranju novih terapijskih pristupa.