Sanja Jelača

Sanja Jelača diplomirala je osnovne studije na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu 2016. godine i stekla zvanje diplomirani biolog. Master studije na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, upisala je 2016. godine na modulu Humana molekularna biologija. Master rad pod nazivom „Signalni put glukokortikoida u jetri pacova tretiranog 5α dihidrotestosteronom kao animalnom modelu sindroma policističnih jajnika“ odbranila je 2017. godine. Eksperimentalni deo master rada rađen je u odeljenju za biohemiju Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković“. Doktorske studije je upisala na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu 2018. godine, na modulu Molekularna onkologija. U Oktobru 2018. godine izabrana je u zvanje istraživač pripravnik, a od januara 2019. godine zaposlena je u Odeljenju za imunologiju na Institutu za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ – Institutu od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju. U septembru 2021. godine izabrana je u zvanje istraživač saradnik. Kao učesnik 2 bilateralna DAAD projekta (2018/2019, 2020/2021), boravila je dva meseca na Lajbnic Institutu za biljnu biohemiju (IPB) Martin-Luter-Univerziteta u Haleu, Nemačka i jedan mesec na Saksonskom inkubatoru za kliničku translaciju (SIKT) Univerziteta u Lajpcigu, Lajpcig, Nemačka. Pored toga, bila je učesnik Nacionalnog projekta (2019), bilateralnog projekta sa Kinom (2018-2021), kao i dva projekta sa industrijom (2020-2022). Učesnik je na projektu Fonda za nauku Republike Srbije iz programa Prizma (ADVANCED). Aktivan je član Srpskog biohemijskog društva, Federacije evropskih biohemijskih društava, Srpskog društva za molekularnu biologiju, Društva imunologa Srbije, Evropske federacije imunoloških društava, Sprskog društva istraživača raka, Evropskog udruženja istraživača raka, Srpskog društva za imunologiju, molekulsku onkologiju i regenerativnu medicinu, Kluba mladih imunologa Srbije, Mladi Evropske federacije imunoloških društava. Njeni istraživački interesi su, biologija kancera, imunologija tumora i eksperimentalni terapeutici.