dr Ivan Pilipović

Ivan Pilipović je započeo karijeru u Centru za imunološka istraživanja “Branislav Janković”. Radeći u okviru istraživačke grupe prof. dr Gordane Leposavić, završio je osnovne studije molekularne biologije i fiziologije na Univerzitetu u Beogradu – Biološkom fakultetu 2004. godine, a zatim i doktorske studije iz oblasti neuroendokrine imunologije 2012. godine. U dosadašnjem radu, istraživačka interesovanja su bila usmerena na ispitivanje uticaja kateholamina, posredstvom β- i α-adrenergičkih receptora, na T-ćelijski odeljak adaptivne imunosti, od razvoja T-ćelija u timusu, preko primarnog imunskog odgovora u sekundarnim limfnim organima, do efektorskih odgovora u ciljnim tkivima. Uopšteno, cilj ovih istraživanja bio je utvrđivanje značaja kateholaminergičkih mehanizama za polne razlike u starenjem-uslovljenim promenama u imunskom sistemu. Ivan Pilipović je član Društva imunologa Srbije, Srpskog društva za molekularnu biologiju i Biohemijskog društva Srbije. Do sada je kao koautor učestvovao u objavljivanju jednog poglavlja u monografiji međunarodnog značaja i 70 radova u međunarodnim naučnim časopisima. Od 2022. godine preuzeo je upravljanje jedinicom za sortiranje ćelija upotrebom protočne citofluorimetrije u Institutu za biološka istraživanja „Siniša Stanković“.