Finansijer: Projekat „EU za Zelenu agendu u Srbiji“, uz tehničku i finansijsku podršku Evropske unije i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, sprovodi UNDP u saradnji sa Ambasadom Švedske i Evropskom investicionom bankom (EIB), uz dodatna finansijska sredstva koja su obezbedile vlade Švedske, Švajcarske i Srbije.
Rukovodioci projekta: dr Uroš Živković, naučni saradnik, Odeljenje za evolucionu biologiju i dr Maja Raković, viši naučni saradnik, Odeljenje za hidroekologiju i zaštitu voda, Institut za biološka istraživanja "Siniša Stanković" - Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerzitet u Beogradu
Period projekta: 2024-2025
Saradnici sa IBISS-a:
dr Nataša Barišić Klisarić, Odeljenje za evolucionu biologiju
dr Nataša Popović, Odeljenje za hidroekologiju i zaštitu voda
Spoljni saradnici:
dr Aleksandar Đukić, vanredni profesor, Katedra za hidrotehniku i vodno ekološko inženjerstvo, Građevinski fakultet, Univerzitet u Beogradu
dr Vladana N. Rajaković-Ognjanović, redovni profesor, Katedra za hidrotehniku i vodno ekološko inženjerstvo, Građevinski fakultet, Univerzitet u Beogradu
dipl.oec. Radomir Savić, direktor, Astra ITB DOO
Vinska industrija Srbije godišnje odlaže blizu sto miliona litara otpadnih voda. Zbog udaljenosti vinarija od komunalne kanalizacione mreže, evakuacija otpadnih voda se često vrši u različite recipijente koji se godinama kontaminiraju.
Cilj pilot projekta je testiranje inovativnog i ekološki prihvatljivog sistema veštačkih močvara za prečišćavanje tehnoloških otpadnih voda nastalih u procesu proizvodnje vina porodične vinarije Pusula.
Iniciranjem postupka prečišćavanja otpadnih voda na mestu njihovog nastanka se do 60 puta smanjuju troškovi vezani za tretman i upravljanje otpadnim vodama u poređenju sa konvencionalnim tehnologijama.
Korišćenjem decentralizovanih, lokalnih sistema malih kapaciteta smanjiće se emisija gasova staklene bašte; sprečiti kontaminacija površinskih i podzemnih voda; zaustaviti degradacija zemljišta i obezbediti komparativna prednost po svim parametrima po kojima se ocenjuje efikasnost sistema za preradu otpadnih voda: niska cena izrade, najviši stepen prečišćavanja i najniži pogonski troškovi.
Pilot projekat će se fokusirati na ključno pitanje direktno povezano sa uticajem proizvodnje vina na životnu sredinu, a to je ponovna upotreba otpadnih voda proizvedenih u vinariji i približavanje proizvodnje vina održivijem modelu cirkularne ekonomije.
Nakon testiranja, predloženi pilot model može biti replikabilan i primenljiv ne samo na preostalih 380 registrovanih vinarija širom Srbije, već bi se sistem veštačkih močvara mogao koristiti i za prečišćavanje komunalnih otpadnih voda u ruralnim područjima.
IBISS koristi analitičke "kolačiće" (eng. "cookies") za analizu korišćenja sajta u cilju unapređenja korisničkog iskustva, klikom na "Prihvatam" dajete saglasnost za korišćenje kolačića.