Ana Stepanović

Ana Stepanović završila je master studije na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu godine na studijskoj grupi Molekularna biologija i fiziologija. Dobitnik je nagrade za najbolji master rad iz oblasti molekularne biologije Fondacije „Goran Ljubijankić“. Doktorske studije na Biološkom fakultetu upisuje 2020. godine i trenutno je student četvrte godine, na modulu Fiziologija-Translaciona istraživanja u neurobiologiji i biomedicini. Predmet istraživanja njene doktorske disertacije je razvoj novih hibridnih jedinjenja skalreola i doksorubicina i testiranje njihovih antitumorskih karakteristika, pod mentorstvom dr Milice Pešić. Deo tih rezultata je podnet u patentnoj prijavi pod nazivom „Hibridna jedinjenja sklareola i doksorubicina, njihova sinteza i primena“, datum nacionalne prijave: 14. novembar 2022, broj „PCT“ prijave: PCT/RS2023/000016. Ana je član je tima dva projekta Fonda za nauku Republike Srbije: Program PRIZMA „Razvoj prirodnih fotoreaktivnih antitumorskih agenasa – derivata sklareola i artemisinina u modelu višestruke rezistencije tumorskih ćelija: osnova za teranostički pristup“ (PhotoSCLART), i Program IDEJE „Funkcionalna dijagnostika nesitnoćelijskog karcinoma pluća - novi koncept za unapređenje personalizovane terapije u Srbiji“ (TargetedResponse). Takođe je član projekta IBISS „Dokaz koncepta“ „Inovativna hibridna jedinjenja sklareola i doksorubicina kao nova antitumorska strategija u terapiji glioblastoma“ (SCLarDOXInn), finansiran od strane SAIGE projekta i član projekta Srpske akademije nauke i umetnosti pod nazivom „Biomedicinski potencijal novoizolovanih diterpena lateksa mlečika sa staništa u Srbiji“. Ana Stepanović bila je član Organizacionog odbora Šestog međunarodnog kongresa Srpskog društva istraživača raka (SDIR) „From Collaboration to Innovation in Cancer Research“ održanog u oktobru 2023. godine i član Organizacionog odbora COST action CA17104 (STRATAGEM) Annual Conference - 3rd MC meeting and 4th WGs meetings, održane u februaru 2020. godine. Član je Srpskog društva istraživača raka, Evropskog udruženja za istraživanje raka, Društva za neuronauke Srbije i Federacije evropskih društava za neuronauke.