dr Irena Lavrnja

Dr Irena Lavrnja, je zaposlena u zvanju naučni savetnik na Odeljenju za neurobiologiju IBISS. Diplomirala je 2000. godine, magistarsku tezu je odbranila 2003. i 2008. Godine je doktorirala na Biološkom fakultetu, Univerziteta u Beogradu. Tokom svoje naučne karijere, bila je u sledećim zvanjima: istraživač saradnik (2003), naučni saradnik (2008), viši naučni saradnik (2013), a od 2018. je naučni savetnik. Istraživanje dr Irene Lavrnje fokusira se na rasvetljavanje ćelijskih i molekularnih mehanizama koji leže u osnovi neuroinflamacije, identifikaciju potencijalnih meta i testiranje efikasnosti različitih terapeutskih agenasa za suzbijanje štetnih, inflamatornih procesa, i pojačavanje odbrambenih, protektivnih mehanizama. Ona koristi različite eksperimentalne pristupe u svojim istraživanjima, uključujući životinjske modele neuroinflamatornih bolesti kao što su eksperimentalni autoimuni encefalomijelitis i traumatska povreda mozga i in vitro ćelijske culture. Od metoda koristi različite tehnike koje se koriste u istraživanjima molekularne i ćelijske biologije, kao i tehniku mikroskopiranja. Godine 2010. dobila je STSM stipendiju za postdoktorske studije Evropske komisije (COST B30) na Medicinskom univerzitetu u Insbruku (Odsek za neuroanatomiju), Insbruk, Austrija, a 2015. godine je dobila prestižnu EMBO kratkoročnu stipendiju na Karolinska Institutu u Stokholmu, Švedska. Do sada je bila uključena kao istraživač u 3 nacionalna projekta i 2 međunarodna bilateralna DAAD projekta (Nemački projekti razmene znanja), a kao Rukovodilac projekta u jednom projektu (Program saradnje srpske nauke i dijaspore: Vaučeri za razmenu znanja) koji je finansirao Fond za nauku Republike Srbije. Od 2018. godine je član uređivačkog odbora časopisa ``Scientific Reports`` (Springer Nature Publishing AG), a od 2022. je urednik za Frontiers in Cellular Neuroscience. Bila je mentor 2 doktorske teze, obe nagrađene kao najbolje doktorske disertacije iz fiziologije i jedne master teze. Kao član komisije učestvovala je u 5 doktorskih i 2 master rada.