dr Jasna Šaponjić

Na Institutu za biološka istraživanja sam zaposlena od 1995., najpre kao istraživač saradnik, a 1996. kao naučni saradnik.

Nakon sticanja naziva doktora medicine (1986), magistra mediciniskih nauka (1990) i doktora medicinskih nauka (1996) na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, kao i posdoktorskog usavršavanja prvo na Odeljenju za neurofiziologiju Medicinkog fakulteta u Patri, Grčka (2001-2002), kao stipendista EUCARE fondacije (Brisel, Belgija) za istraživanje epilepsija, a nakon toga i na Odeljenju za farmakologiju Medicinskog fakulteta Univerziteta Ilinoj u Čikagu, SAD (2001-2002), bila sam zaposlena kao docent na Odeljenju za farmakologiju i u Centru za istraživanje narkolepsije Medicinskog fakulteta Univerziteta Ilinoj u Čikagu, SAD (2003-2006).

Nakon usavršavanja u inostranstvu od 2006. sam se vratla u Institut za biološka istraživanja "Siniša Stanković", i bila zaposlena najpre kao naučni saradnik (2006-2007), pa kao viši naučni saradnik (2007-2012), a danas i kao naučni savetnik (2012-2024).
Moja naučna ekspertiza je vezana za neuronauke i neurobiologiju spavanja, posebno poremećaje spavanja i motorne kontrole u in vivo eksperimentalnim modelima starenja i neurodegenerativnih bolesti. Poseban istraživački interes je vezan za poremećaje spavanja kao prodromalnih znakova Parkinsonove bolesti kao i za rizike generalne anestezije u postoperativnom oporavku u neurodegenerativnim bolestima.

Recenzent sam po pozivu u brojnim medjunarodnim časopisima. Mentor sam tri doktorske disertacije i član komisija za procenu i odbranu doktorskih disertacija u pet doktorskih disertacija od 2011-2017. Član sam Evropskog društva za istraživanje spavanja, Federacije evropskih društava neuronauka, Srpskog društva neuronauka i Srpskog biofizičkog društva.