dr Željko Pavković

Željko Z. Pavković je rođen 20.10.1986. godine u Beogradu. Biološki fakultet, Univerziteta u Beogradu pohađa od 2005. do 2010. godine. Diplomski rad pod naslovom „Naselje Odonata u priobalju Beograda tokom letnjeg perioda 2010. godine: dinamizam i stanišne preferencije najčešćih vrsta“ uradio je na Katedri za ekologiju i geografiju životinja. Nakon šestomesečnog rada u OŠ „Radoje Domanović“ u Beogradu, 2011. godine upisuje doktorske studije na Biološkom fakultetu, Univerziteta u Beogradu. Svoj naučno-istraživački rad započinje u Laboratoriji za humanu molekularnu genetiku, Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, Univerziteta u Beogradu gde je bio zaposlen od 2011 do 2012 godine. Od 2012 godine je zaposlen u Laboratoriji za molekularnu neurobiologiju i ponašanje, Instituta za Biološka istraživanja „Siniša Stanković“, Univerziteta u Beogradu, Instituta od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju. Doktorsku disertaciju pod nazivom „Efekti anestezije indukovane propofolom na sinaptičku plastičnost, aktivnost dopmainskog sistema i ponašanje juvenilnih pacova” za koju je dobio nagradu Ivan Đaja (najbolja doktorska teza iz oblasti Fiziologije u 2017/2018), odbranio je 2018 godine. Učestvovao je u realizaciji dva projekta finansiranih od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije (173051 i 173056). Tokom 2020/21 bio je angažovan kao saradnik u Kovid-19 laboratoriji, Direkcije za nacionalne laboratorije, Ministrastva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije. Njegova oblast istraživanja obuhvata ispitivanje farmakoloških i socijalnih faktora u neurodegeneratinim poremećajima i tokom neuralnog razvića. Član je Društva za neuronauke Srbije (DNS), Srpskog biološkog drušva i Federacije evropskih društava za neuronauke (FENS).