Milica Prvulović

Milica Prvulović je istraživač saradnik na Odeljenju za neurobiologiju Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ (IBISS), Instituta od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju Univerziteta u Beogradu, i doktorand na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, Srbija (studijski program: Biologija, modul: Animalna i humana fiziologija). Završila je osnovne akademske studije 2017. godine (studijski program: Biologija, modul: Molekularna biologija i fiziologija) sa prosečnom ocenom 8,10 i master akademske studije 2018. godine (studijski program: Molekularna biologija i fiziologija, modul: Eksperimentalna biomedicina) sa prosečnom ocenom 9,83 (Naslov master rada: „Uticaj različitih režima dijetalne restrikcije na metabolizam holesterola u cerebelumu pacova tokom starenja“), na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Milica se pridružila Laboratoriji za molekularnu neurobiologiju i ponašanje 2017. godine kao master student i nastavila kao doktorand od 2018. godine. Oblast Miličinog istraživanja obuhvata starenje mozga, kalorijsku restrikciju, ishranu i ponašanje životinja, dok se njena tekuća doktorska disertacija fokusira na značaj početka i trajanja režima kalorijske restrikcije i polnu specifičnost. Poseban fokus je na statusu krhkosti životinja, ponašanju (uključujući motoričke sposobnosti, anksioznost, učenje i pamćenje) i promenama u ekspresiji ključnih proteina mTOR signalnog puta. Pored teme doktorata, Milica je uključena u nekoliko projekata vezanih za starosno-zavisne neurodegenerativne bolesti, različite nutritivne pristupe (fermentisana hrana, hrono ishrana), neuroinflamaciju, sinaptičku plastičnost i metabolizam holesterola u mozgu. Miličine tehničke veštine uključuju ponašanje životinja, Western Blot, imunohistohemiju, analizu podataka i statističku analizu. Milica je član Omladinskog odbora Mediteranskog društva za neuronauke (YMNSC), aktivni član COST akcije CA20128,- Promocija inovacija fermentisane hrane (PIMENTO), Federacije Evropskih društava za neuronauke (FENS), ALBA mreže, Srpskog društva za neuronauke (DNS) i Srpskog društva za molekularnu biologiju (MolBioS). Bila je dobitnica stipendija za učešća na naučnim skupovima od COST-a (2021. i 2023.), FENS-a (2022. i 2023.) i IBISS-a (2022.).