dr Marija Grozdanić

Dr Marija Grozdanić osnovne akademske studije upisala je 2009. godine na Univerzitetu u Beogradu, na Fakultetu za fizičku hemiju. Osnovne akademske studije završila je 2013. godine. Master akademske studije je 2013. godine upisala na Univerzitetu u Beogradu, na Fakultetu za fizičku hemiju, smer Biofizička hemija. Master studije završava 2015. godine i iste godine upisuje dokotske akademske studije na Međunarodnoj postdiplomskoj školi Jožef Stefan, program Nanonauke i nanotehnologije, u Ljubljani, Slovenija. Njeno istraživanje, pod vodstvom mentora prof. dr Marka Fonovića, finansirala je agencija ARIS (Slovenačka agencija za istraživanja i inovacije). Doktorsku disertaciju pod nazivom „Cathepsin cleavage of epidermal growth factor receptor (EGFR) affects signaling pathways of cancer cells“, odbranije je 20.12.2024. godine. Marija je u periodu od 2015. do 2023. godine bila zaposlena na Institutu Jožef Stefan, na odeljenju za Biohemiju, molekularnu i strukturnu biologiju, prvo kao mladi istraživač 2015-2019, a zatim kao asistent 2020-2023. Dr Marija Grozdanić od februara 2024. godine radi kao istraživač saradnik na Institutu za biološka istraživanja "Siniša Stanković", na odeljenju za neurobiologiju.

Naučnoistraživački rad realizovan je kroz učešće na sledećim projektima:
2015-2019. Istraživački i infrastrukturni projekat ARIS agencije (the Slovenian Research and Innovation Agency) „Proteoliza in njena regulacija„ rukovodilac prof. dr Boris Turk
2021. Istraživački projekat ARIS agencije (the Slovenian Research and Innovation Agency) „Neinvazivna diagnostika pri raku na osnovi katepsinov„ rukovodilac prof. dr Boris Turk
2021-2023. Istraživački projekat ARIS agencije (the Slovenian Research and Innovation Agency) „Sistemska določitev fizioloških vlog legumaina„ rukovodilac prof.dr Marko Fonović

Član je sledećih naučnih društava:
• Slovenačko biohemijsko društvo (SBD- Slovenian biochemical society)
• Biohemijsko društvo Srbije (BDS)
• Srpsko društvo istraživača raka (SDIR)