dr Dragan Čakmak

Dr Dragan Čakmak je upisao Poljoprivredni fakultet - Odsek za vodoprivredne melioracije 1984/85. godine i diplomirao 12.07.1989. godine Poslediplomske studije je završio na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Beogradu 06.07.1995. godine, odbranivši magistarski rad pod naslovom “Uticaj višegodišnjeg đubrenja u sistemu kontrole plodnosti na stanje i promene biogenih elemenata i teških metala na ritskoj crnici”. Doktorsku disertaciju, pod naslovom “Oblici sumpora u različitim zemljištima i njihov uticaj na visinu i kvalitet gajenih biljaka”, odbranio je 01.07.2005. godine na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Radni odnos je najpre zasnovao 01.06.1990. godine u Institutu PKB Agroekonomik – Beograd, a zatim od 01.07.1995. godine u Institutu za zemljište u Beogradu. Od 01.01.2017. godine je zaposlen u Odeljenju za ekologiju, Instituta za biološka istraživanja “Siniša Stanković“ Univerziteta u Beogradu.

Zvanje naučni savetnik je stekao 21.10.2019. Objavio je 123 naučne publikacije od kojih je 45 na SCI listi. Objavljeni radovi su uglavnom iz oblasti ekologije i degradacije zemljišta pri čemu se posebna pažnja poklanja receptorskim modelima radi utvrđivanja izvora potencijalno toksičnih elmenata.

Učešće u projektima su obležila tri najznačjnija gde je bio i rukovodilac: (2006-2007) „Soil Survey of Crni Vrh (Bor) Region”Dundee Plemeniti Metali d.o.o, studija procene uticaja otvaranje novih rudnika , (2014) ,,Ispitivanje zemljišta i sedimenata sa poplavom ugroženih područja“ Ovaj projekat je realizovan u uslovima vanrednog stanja izazvanog poplavama u Republici Srbiji. Rezultati projekta su pored uobičajne forme prezentovanja rezultata projekta, prezentovani u javnom saopštenju Vlade Republike Srbije u formi preporuka za poljoprivrednu proizvodnju na zemljištima sa kojih su se povukle poplavne vode, (2018) „Utvrđivanje prirodnog fona pojedinih štetnih i opasnih materija u zemljištu“ radi utvrđivanja backgrounda PTEs u zemljištima RS.

Dr Dragan Čakmak je član Srpskog društva za proučavanje zemljišta, a od 2015 do 2019 godine je bio generalni sekretar društva. Takođe, dr Čakmak je član i Društva biologa Srbije.