dr Vera Vidaković

Dr Vera Vidaković završila je osnovne i doktorske studije na Katedri za biohemiju Hemijskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Doktorsku disertaciju radila je u Odeljenju za ekologiju IBISS, gde je zaposlena od 2011. godine. Njeni naučni interesi vezani su za očuvanje biodiverziteta prirodne sredine, održivi razvoj društva i primenu hemijskih i biohemijskih metoda u proučavanju biodiverziteta. Predmet istraživanja dr Vere Vidaković predstavlja proučavanje hemodiverziteta biljaka kroz ispitivanje varijabilnosti specijalizovanih metabolita u populacijama biljnih vrsta sa prirodnih staništa kao pokazatelja ekoloških adaptacija. Njena istraživanja naglašavaju značaj ispitivanja hemodiverziteta za očuvanje biodiverziteta, funkcionisanje ekosistema, ublažavanje efekata klimatskih promena, bezbednost hrane i vode.