dr Aleksandar Cingel

Dr Aleksandar Cingel (Sremska Mitrovica, 24. septembar 1969.) je naučni savetnik u Odeljenju za fiziologiju biljaka Instituta za biološka istraživanja "Siniša Stanković". Titulu doktora bioloških nauka stekao je 2012. godine na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, iz oblasti molekularne biologije i fizologije biljaka.

Njegova istraživanja pripadaju oblasti biotehnologije i, pre svega, obuhvataju proučavanje mehanizama koji leže u osnovi odbrambenih odgovora biljaka na različite biotičke i abiotičke faktore u cilju poboljšanja osobina gajenih biljnih vrsta za održivu poljoprivredu.

Dobitnik je nagrade Fondacije "GoranLjubijankić" za najbolje doktorske disertacije iz oblasti molekularne biologije odbranjene u 2012. godini. Član je Društva za fiziologiju biljaka Srbije (DFBS) i Federacije evropskih društava za biljnu biologiju (FESPB).