dr Ana Ćirić

Dr Ana Ćirić je naučni savetnik Odeljenja za fiziologiju biljaka (Mikološka laboratorija) Instituta za biološka istraživanja “Siniša Stanković” - Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerzitet u Beogradu. Tokom svoje akademske karijere, dr Ćirić se fokusirala na proučavanje hemije i bioaktivnosti prirodnih proizvoda, posebno gljiva, biljaka, suđera i insekata u cilju otkrivanja novih terapeutskih agenasa. Metode ekstrakcije i izolacije sekundarnih metabolita iz mikromiceta i biljaka savladala je tokom studijskog boravka na Univerzitetu u Atini, Farmaceutskom fakultetu, odsek za farmakognozu (2002., 2003. i 2005.). Dr Ana Ćirić bila je angažovana u 16 projekata, uključujući Horizon-CHIC (kao učesnik), a na dva projekta bila je rukovodilac. Autor i koautor je 204 naučna rada u međunarodnim časopisima i učestvovala je na preko 80 inostranih i nacionalnih kongresa. Radovi su citirani preko 4500 puta, a h-indeks je 41. Prema referentnim podacima Univerziteta Stanford, a na osnovu podataka iz baze podataka Scopus, dr Ćirić se trenutno nalazi na listi najcitiranijih autora Stenfordove liste od 2020.- 2022. godine. Recenzirala je više od 30 naučnih radova, jedan inostrani projekat i bila je urednik po pozivu u 3 naučna časopisa. Kao mentor ili član komisije učestvovala je u odbrani 6 doktorskkih disertacija, 7 master radova i 2 diplomska rada. Dr Ćirić je predsednik odbora Zadužbine Gašić dr Živana Univerziteta u Beogradu od 2021. godine. Angažovana je u nekoliko organizacionih i naučnih odbora domaćih i međunarodnih kongresa. Član je Centra istraživačke izvrsnosti za interdisciplinarna istraživanja u biologiji IBISSa.