dr Danijela Paunović

Dr Danijela Paunović je osnovne akademske studije na studijskom programu Molekularna biologija i fiziologija, Biološkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu završila 2012. godine, a doktorske studije na studijskom modulu Fiziologija i molekularna biologija bilјaka istog fakulteta 2022. godine. Jedan je od dobitnika nagrade fondacije „Goran Ljubijankić“ za 2022. godinu, koja se dodelјuje za najbolјe doktorske disertacije i master radove iz oblasti molekularne biologije, za doktorsku disertaciju pod nazivom ,,Identifikacija AGP gena kičice (Centaurium erythraea, Gentianaceae) i praćenje njihove ekspresije u odgovoru na mehaničke povrede bilјnog tkiva gajenog in vitro“. Bavi se naučno-istraživačkim radom u oblasti molekularne biologije bilјaka i bioinformatike. Do sada, problematika njenog rada se odnosila na identifikaciju sekvenci gena za arabinogalaktanske proteine (AGP) razvojem nove metodologije za identifikaciju HRGP i AGP sekvenci korišćenjem tehnika mašinskog učenja, kao i praćenje genske ekspresije u različitim fazama somatske embriogeneze. Uklјučena je i u proučavanje odgovora bilјaka na različite vrste stresa kao što su mehaničke povrede kao i odgovor transformisanih i netransformisanih bilјaka na stres izazvan solima .Član je srpskog biološkog društva (SBD) i Društva za Fiziologiju bilјaka Srbije (DFBS).