dr Dijana Krstić Milošević

2021 – Naučni savetnik

2008. - Doktorske studije iz hemije, Hemijski fakultet, Univerzitet u Beogradu
1998. – Magistarske studije iz biologije, Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu
1994. – Osnovne studije iz biohemije, Hemijski fakultet, Univerzitet u Beogradu

Oblasti istraživanja
- Aromatične i lekove biljke
- Hemija prirodnih proizvoda
- biljne vrste rodova Gentiana i Gentianella
- Biotehnologija biljaka

Tehnike i metode

- Hemijska karakterizacija lekovitih biljaka korišćenjem analitičkih tehnika kao što su UV/VIS i HPLC
- Izolovanje biološki aktivnih jedinjenja iz lekovitog bilja (polifenolna jedinjenja)
- Analiza sekundarnih metabolita iz biljaka gajenih in vitro (fenolne kiseline, flavonoidi, ksantoni, iridoidi)

Učešće u projektima
- 2006-2010. Uloga redoks aktivnih supstanci u procesima održavanja homeostaze živih sistema (143034B), finansirano od strane Ministarstva nauke i zaštite životne sredine Republike Srbije.
- 2006-2010. Biomedicinska ispitivanja i razvoj nekih novih psihotropnih supstanci (143032), finansirano od strane Ministarstva nauke i zaštite životne sredine Republike Srbije.
- 2006-2010. Regulacija morfogenetskih procesa i sekundarnog metabolizma i genetičke transformacije biljaka u uslovima in vitro (143026V), finansirano od strane Ministarstva nauke i zaštite životne sredine Republike Srbije.
- 2011-2019. Biotehnologija in vitro – gajene, lekovite i ugrožene biljne vrste (173015), finansirano od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.
- 2011- 2019. Biološki mehanizmi, nutritivni unos i status polinezasićenih masnih kiselina i folata: unapređenje ishrane u Srbiji (III41030), Inovacioni projekat finansiran od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
- 2008–2010. Bilateralni projekat Slovenije i Srbije: Poređenje različitih model-sistema antioksidativnog delovanja biljnih ekstrakata.
- 2018-2019. Bilateralni projekat između Slovenije i Srbije: In vitro propagacija i očuvanje ugroženih vrsta Gentiana i Gentianella u cilju održivog korišćenja biljnog materijala i bioaktivnih sekundarnih metabolita.