dr Dragana Antonić Reljin

Dragana Antonić Relјin doktorirala je na Biološkom Fakultetu, Univerziteta u Beogradu (2022) na smeru Molekularna biologija i fiziologija bilјaka. Osnovne studije završila je na Biološkom Fakultetu, Univerziteta u Beogradu (2010). Zaposlena je na Institutu za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ od 2011., na odelјenju za fiziologiju bilјaka. Oblast interesovanja joj je fiziologija stresa biljaka. Osnovni objekat njenog istraživanja je hortikulturna vrsta Impatiens walleriana (lepi Jova), koja je izrazito osetlјiva na deficit vode u podlozi. Ova hortikulturna vrsta se komercijalno proizvodi u Srbiji, a glavni ograničavajući faktor u proizvodnji, transportu i prodaji ove bilјne vrste jeste upravo izražena osetlјivost na deficit vode u podlozi. Najznačajnije rezultate u prevazilaženju osetlјivosti I. walleriana na vodni stres postigla je proučavanjem značaja primene salicilne kiseline (SA) pri uslovima vodnog stresa. Radila je na sekvenciranju transkrimptoma listova bilјaka I. walleriana, pri čemu su identifikovane sekvence kodirajućeg regiona tri dehidrinska gena (IwDhn1, IwDhn2.1 i IwDhn2.2).

U toku svog naučno-istraživačkog rada učestvovala je u realizaciji nacionalnog projekta TR31019: „Razvoj i primena biotehnoloških postupaka u dobijanju zdravog sadnog materijala ukrasnih bilјaka“ finansiranog od strane ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja republike Srbije. Član je Društva za fiziologiju bilјaka (DFBS) i Srpskog biološkog društva (SBD).