dr Dragana Matekalo

Dr Dragana Matekalo (rođena Božić) zaposlena je na IBISS-u od 2007. godine. Nakon sticanja diplome osnovnih studija na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, na istom fakultetu završava master (2005. godine) i doktorske akademske studije (2014. godine). Eksperimentalni deo doktorske disertacija uradila je u laboratoriji za farmakognoziju Farmaceutskog fakulteta Aristotelovog Univerziteta u Solunu, u Grčkoj. Dr Matekalo se bavi proučavanjem biosinteze specijalizovanih metabolita biljaka i njihove regulacije na molekularnom nivou, kao i metaboličkim inženjeringom. Multidisciplinarni naučni pristup dr Matekalo i saradnja sa naučnicima iz Srbije i inostranstva (Grčka, Holandija, Nemačka) rezultovali su brojnim publikacijama u časopisima sa SCI liste i drugim publikacijama. Bila je član Organizacionih odbora domaćih i međunarodnih konferencija, uključujući simpozijume Društva za fiziologiju biljaka Srbije (DFBS) i TERPNET. Član je Društva za fiziologiju biljaka Srbije (DFBS) i Evropskog društva za biljnu biologiju (FESPB). Bila je mentor jedne doktorske disertacije i jednog master rada. Dragana je bila angažovana na različitim manifestacijama čiji je cilj popularizacija nauke - Noć Istraživača, Festival nauke, Drugarijada, Dan fascinacije biljkama kao i na različitim aktivnostima Centra za promociju nauke (CPN). Prevela je na srpski jezik knjigu “Šta biljka zna: vodič kroz svet čula”, autora Danijela Šemovica.