dr Jelena Božunović

Jelena Božunović (rođena Boljević) je angažovana u okviru Odeljenja za fiziologiju biljaka IBISS-a od 2013. godine. Nakon diplomiranja na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu na istom fakultetu je stekla diplomu mastera (2013. godine) i doktora nauka (2020. godine). Naučno-istraživački rad Jelene Božunović je usmeren na rasvetljavanje molekulskih osnova biosinteze specijalizovanih metabolita i njihove diferencijalne akumulacije u različitim genotipovima vrsta roda Nepeta i Centaurium, kao i povećanje produkcije aktivnih jedinjenja korišćenjem savremenih biotehnoloških metoda. U toku svoje karijere, dr Božunović je učestvovala na dva nacionalna i jednom međunarodnom projektu. Bila je član Organizacionog odbora konferencije „3rd International Conference on Plant Biology (22nd SPPS Meeting) “ 2018. godine. Jelena aktivno učestvuje u popularizaciji nauke kroz projekte Evropske noći istraživača, međunarodne manifestacije „Dan Fascinacije biljkama” koja se organizuje pod okriljem Evropske organizacije za biljne nauke, i na „Drugarijadi” koju organizuje Fondacija Novak Đoković. Dr Božunović je uključena u rad Centra izuzetnih vrednosti za interdisciplinarna istraživanja u biologiji IBISS-a. Član je Evropske federacije za biljnu biologiju (FESPB) i Društva za fiziologiju biljaka Srbije (DFBS).